- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes Gildemeister
- ›
- CNC Lathes Gildemeister CTX 400
CNC Lathe Gildemeister CTX 400
CNC Lathe Gildemeister CTX 400 was manufactured by the machine manufacturer Gildemeister. Machine Gildemeister CTX 400 was built in 1991 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1991 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 600 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 450 mm |
| Maximum power of the main spindle | 22 kW |
| Length of the lathe | 4527 mm |
| Width of the lathe | 1940 mm |
| Height of the lathe | 1730 mm |
| Weight of the lathe | 5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |

















































