- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes MAZAK
- ›
- CNC Lathes MAZAK QUICK TURN 20
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 20
CNC Lathe MAZAK Quick Turn 20 was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK Quick Turn 20 was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2601 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 446 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 300 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 254 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 180 mm |
| Diameter of the spindle bore | 51 mm |
| Total number of tools in the turret | 8 pcs |
| Length of the lathe | 2665 mm |
| Width of the lathe | 1740 mm |
| Height of the lathe | 1855 mm |
| Weight of the lathe | 4.3 t |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol T-Plus | |
| Technical documentation | |














































