CNC Lathe OKUMA LFS12s
CNC Lathe OKUMA LFS12s was manufactured by the machine manufacturer OKUMA. Machine OKUMA LFS12s was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7843 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 70 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 200 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 24 m/min |
| Minimum rotary speed of the main spindle | 6000 1/min |
| Length of the lathe | 2500 mm |
| Width of the lathe | 2100 mm |
| Height of the lathe | 3100 mm |
| Weight of the lathe | 5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































