- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes PINACHO
- ›
- CNC Lathes PINACHO Mustang 225x1500
CNC Lathe PINACHO Mustang 225x1500
CNC Lathe PINACHO Mustang 225x1500 was manufactured by the machine manufacturer PINACHO. Machine PINACHO Mustang 225x1500 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| region | Guipúzcoa |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Turning diameter over bed (max) | 450 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 260 mm |
| Diameter of the spindle bore | 65 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| FAGOR 8050/55 | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |
















































