- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes TAKISAWA
- ›
- CNC Lathes TAKISAWA NEX 908
CNC Lathe TAKISAWA NEX 908
CNC Lathe TAKISAWA NEX 908 was manufactured by the machine manufacturer TAKISAWA. Machine TAKISAWA NEX 908 was built in 2011 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2011 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 630 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 670 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 220 mm |
| Diameter of the spindle bore | 52 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 1/min |
| Length of the lathe | 3020 mm |
| Width of the lathe | 1820 mm |
| Height of the lathe | 2200 mm |
| Weight of the lathe | 6 t |
Equipment | |
|---|---|
| CNC technology cycles | |
| Chip transporter | |
| Y-axis | |














































