- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes VICTOR
- ›
- CNC Lathes VICTOR V-Turn 36/125
CNC Lathe VICTOR V-Turn 36/125
CNC Lathe VICTOR V-Turn 36/125 was manufactured by the machine manufacturer VICTOR. Machine VICTOR V-Turn 36/125 was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | At receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2613 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 1290 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 550 mm |
| Number of spindles | 2 pcs |
| Total number of tools in the turret | 10 pcs |
| Tailstock quill diameter | 110 mm |
| Maximum travel length of the tailstock quill | 100 mm |
| Maximum travel length in the Y-axis | 350 mm |
| Maximum subspindle speed | 2500 1/min |
| Length of the lathe | 5200 mm |
| Width of the lathe | 2000 mm |
| Height of the lathe | 2200 mm |
| Weight of the lathe | 9.1 t |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 0-T | |
| Technical documentation | |














































