- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes WEILER
- ›
- CNC Lathes WEILER PRIMUS 2 CNC
CNC Lathe WEILER PRIMUS 2 CNC
CNC Lathe WEILER PRIMUS 2 CNC was manufactured by the machine manufacturer WEILER. Machine WEILER PRIMUS 2 CNC was built in 1986 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 1986 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 500 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 420 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 250 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 7.5 m/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 12 m/min |
| Diameter of the spindle bore | 51 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| BOSCH CC 200 | |














































