- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines HERMLE
- ›
- CNC Milling Machines HERMLE UWF 600
CNC Milling Machine HERMLE UWF 600
CNC Milling Machine HERMLE UWF 600 was manufactured by the machine manufacturer HERMLE. Machine HERMLE UWF 600 was built in 1986 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 1986 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | A18967 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 350 mm |
| Width of the working table | 350 mm |
| Power of the spindle drive | 3.4 kW |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 320 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 280 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 350 mm |
| Total power demand | 10.5 kW |
| Machine weight | 1.4 t |
Equipment | |
|---|---|
| HEIDENHAIN TNC 155 | |
| Quill feed | |
| CNC rotary table - indexed axis | |
| CNC tilting table - synchronous axis | |
| Technical documentation | |














































