- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines Ki Heung
- ›
- CNC Milling Machines Ki Heung U1050
CNC Milling Machine Ki Heung U1050
| Net price | Ask› |
| Company name |
Mach4metal
Olga Hohriakova |
| Address | Transito 21 |
| City | Babberich |
| Post code | 6909 DA |
| region | Gelderland |
| Country | Netherlands |
| Telephone | +31 316247123 |
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers Ki Heung › |
| Manufacturer | Ki Heung › |
CNC Milling Machine Ki Heung U1050 was manufactured by the machine manufacturer Ki Heung. Machine Ki Heung U1050 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 2700 mm |
| Width of the working table | 900 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 10000 kg |
| Power of the spindle drive | 38 kW |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 4000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 2500 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 1050 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 1600 mm |
| Machine height | 3440 mm |
| Machine length | 7000 mm |
| Machine width | 6000 mm |
| Machine weight | 24 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |








































