- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines MAZAK
- ›
- CNC Milling Machines MAZAK VTC-20B VMC
CNC Milling Machine MAZAK VTC-20B VMC
CNC Milling Machine MAZAK VTC-20B VMC was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK VTC-20B VMC was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1460 mm |
| Width of the working table | 510 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 500 kg |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 7000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1120 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 510 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |













































