- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Vertical Lathes
- ›
- CNC Vertical Lathes FAMAR
- ›
- CNC Vertical Lathes FAMAR Tandem 315
CNC Vertical Lathe FAMAR Tandem 315
CNC Vertical Lathe FAMAR Tandem 315 was manufactured by the machine manufacturer FAMAR. Machine FAMAR Tandem 315 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5154 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 240 mm |
| Maximum turning diameter | 250 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 325 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 90 m/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 60 m/min |
| Length of the lathe | 3080 mm |
| Width of the lathe | 3791 mm |
| Height of the lathe | 2850 mm |
| Weight of the lathe | 18 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |









































