- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers CHIRON
- ›
- CNC Vertical Machining Centers CHIRON FZ 18W
CNC Vertical Machining Center CHIRON FZ 18W
CNC Vertical Machining Center CHIRON FZ 18W was manufactured by the machine manufacturer CHIRON. Machine CHIRON FZ 18W was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 1648 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1250 mm |
| Width of the working table | 850 mm |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 6000 1/min |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 425 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 630 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 425 mm/s |
| Machine height | 2900 mm |
| Machine length | 3400 mm |
| Machine width | 1800 mm |
| Machine weight | 5500 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |




















































