- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HAAS
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HAAS VF-1
CNC Vertical Machining Center HAAS VF-1
CNC Vertical Machining Center HAAS VF-1 was manufactured by the machine manufacturer HAAS. Machine HAAS VF-1 was built in 2018 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2018 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 508 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 406 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 508 mm |
| Total power demand | 22.4 kW |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |
























































