- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HAAS
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HAAS VF-2SS
CNC Vertical Machining Center HAAS VF-2SS
CNC Vertical Machining Center HAAS VF-2SS was manufactured by the machine manufacturer HAAS. Machine HAAS VF-2SS was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7687 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 914 mm |
| Width of the working table | 356 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 680 kg |
| Power of the spindle drive | 22.4 kW |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 762 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 406 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 508 mm |
| Machine weight | 3.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |










































