- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers KAFO
- ›
- CNC Vertical Machining Centers KAFO KFV-40
CNC Vertical Machining Center KAFO KFV-40
CNC Vertical Machining Center KAFO KFV-40 was manufactured by the machine manufacturer KAFO. Machine KAFO KFV-40 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Bergamo |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1300 mm |
| Width of the working table | 545 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1000 kg |
| Power of the spindle drive | 15 kW |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 50 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 6000 1/min |
| Minimum distance of the spindle from the table | 100 mm |
| Maximum distance of the spindle from the table | 735 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1100 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 560 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 635 mm |
| Machine weight | 7 t |
Equipment | |
|---|---|
| USB connection | |
| Ethernet (LAN) | |
| Central lubrication | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |



















































