- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN)
CNC Vertical Machining Center MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN)
CNC Vertical Machining Center MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN) was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK Vertical Center Nexus 510C (VCN) was built in 2003 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 2003 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2548 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1300 mm |
| Width of the working table | 550 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1200 kg |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1050 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 510 mm |
| Minimum rotary speed of the horizontal spindle | 40 1/min |
| Maximum rotary speed of the horizontal spindle | 12000 1/min |
| Machine height | 2780 mm |
| Machine length | 2800 mm |
| Machine width | 2835 mm |
| Machine weight | 7.1 t |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol Fusion 640 M Nexus | |

-m.jpg)
-1-s.jpg)
-2-s.jpg)
-3-s.jpg)
-4-s.jpg)







































