- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAZAK VTC 300 C
CNC Vertical Machining Center MAZAK VTC 300 C
CNC Vertical Machining Center MAZAK VTC 300 C was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK VTC 300 C was built in 2005 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2005 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7874 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 2000 mm |
| Width of the working table | 760 mm |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1740 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 760 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 660 mm |
| Machine height | 3100 mm |
| Machine length | 4000 mm |
| Machine width | 3500 mm |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol 640M | |










































