- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers TOS Trens
- ›
- CNC Vertical Machining Centers TOS Trens MC 100 VA
CNC Vertical Machining Center TOS Trens MC 100 VA
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers TOS Trens › |
| Manufacturer | TOS Trens › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center TOS Trens MC 100 VA was manufactured by the machine manufacturer TOS Trens. Machine TOS Trens MC 100 VA was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 8595 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1080 mm |
| Width of the working table | 580 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1000 kg |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 700 mm |
| Maximum feed rate in X-axis | 15000 mm/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 15000 mm/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 15000 mm/s |
| Machine height | 2900 mm |
| Machine length | 3200 mm |
| Machine width | 2700 mm |
| Machine weight | 6.2 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |



















































