- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- Eccentric Presses
- ›
- Eccentric Presses 0228 ERFURT GERMANY
- ›
- Eccentric Presses 0228 ERFURT GERMANY PKZZ I 1250 / 4000
Eccentric Press 0228 ERFURT GERMANY PKZZ I 1250 / 4000
Eccentric Press 0228 ERFURT GERMANY PKZZ I 1250 / 4000 was manufactured by the machine manufacturer 0228 ERFURT GERMANY. Machine 0228 ERFURT GERMANY PKZZ I 1250 / 4000 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | India |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 0228 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 1250 t |
| Length of the bottom working table | 4000 mm |
| Width of the bottom working table | 1800 mm |
| Maximum length of the slider stroke | 630 mm |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |


















































