- UniMachines
- ›
- Mechanical Presses
- ›
- Eccentric Presses
- ›
- Eccentric Presses SMERAL TRNAVA
- ›
- Eccentric Presses SMERAL TRNAVA LEN 63C
Eccentric Press SMERAL TRNAVA LEN 63C
| Net price | 6131 USD |
| Local tax (VAT) | 23 % |
| Company name |
Maszyneria
Sławomir Konieczko |
| Address | Wita Stwosza 18/13 |
| City | Jelenia Góra |
| Post code | 58-560 |
| region | Dolnośląskie |
| Country | Poland |
| Telephone | +48 603510566 |
| Category | Mechanical Presses SMERAL TRNAVA › |
| Manufacturer | SMERAL TRNAVA › |
Eccentric Press SMERAL TRNAVA LEN 63C was manufactured by the machine manufacturer SMERAL TRNAVA. Machine SMERAL TRNAVA LEN 63C was built in 1988 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1988 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 63 t |
| Maximum number of strokes per minute (manual work) | 50 1/min |
| Maximum number of strokes per minute (automatic work) | 140 1/min |
| Minimum length of the slider stroke | 10 mm |
| Maximum length of the slider stroke | 105 mm |
| Adjustment of the slider | 70 mm |
| Compressed air pressure | 0.4 MPa |
| Machine weight | 5.9 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































