- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TRUMATIC 500
Punching Machine TRUMPF TRUMATIC 500
Punching Machine TRUMPF TRUMATIC 500 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TRUMATIC 500 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 22.4 t |
| Maximum thickness of the sheet metal | 6 mm |
| Table length (X) | 2500 mm |
| Table width (Y) | 1250 mm |
| Maximum travel length X-axis | 2500 mm |
| Maximum travel length Y-axis | 1250 mm |
| Machine height | 2200 mm |
| Machine length | 5200 mm |
| Machine width | 5200 mm |
| Machine weight | 11.1 t |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |





















































