- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Single Spindle Automatic Lathes
- ›
- Single Spindle Automatic Lathes TOS
- ›
- Single Spindle Automatic Lathes TOS SN 71 B
Single Spindle Automatic Lathe TOS SN 71 B
Single Spindle Automatic Lathe TOS SN 71 B was manufactured by the machine manufacturer TOS. Machine TOS SN 71 B was built in 1975 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1975 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 2000 mm |
| Spindle bore | 71 mm |
| Power of the spindle | 7.5 kW |
| Minimum rotary speed of the spindle | 10 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1000 1/min |
| Machine weight | 3 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |
















































