- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines CHARMILLES
- ›
- Sinker Electrical Discharge Machines CHARMILLES Roboform 54P
Sinker Electrical Discharge Machine CHARMILLES Roboform 54P
Sinker Electrical Discharge Machine CHARMILLES Roboform 54P was manufactured by the machine manufacturer CHARMILLES. Machine CHARMILLES Roboform 54P was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5897 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum machining current | 64 A |
| Length of the table | 750 mm |
| Width of the table | 500 mm |
| Maximum travel length X-axis | 600 mm |
| Maximum travel length Y-axis | 400 mm |
| Maximum travel length Z-axis | 450 mm |
| Machine weight | 3 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |





















































