- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Tool Grinders
- ›
- Tool Grinders KLINGELNBERG
- ›
- Tool Grinders KLINGELNBERG AGW 300
Tool Grinder KLINGELNBERG AGW 300
Tool Grinder KLINGELNBERG AGW 300 was manufactured by the machine manufacturer KLINGELNBERG. Machine KLINGELNBERG AGW 300 was built in 1976 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Slovakia |
| region | Bratislavský kraj |
| Year of manufacture | 1976 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Stock number | 290625 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Minimum rotary speed of the spindle | 1500 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2700 1/min |
| Total power demand | 5.5 kW |
| Machine height | 1540 mm |
| Machine length | 2900 mm |
| Machine width | 1420 mm |
| Machine weight | 1.9 t |
Equipment | |
|---|---|
| Dust extractor | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |












































