- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- Turning and Milling Centers
- ›
- Turning and Milling Centers MURATEC
- ›
- Turning and Milling Centers MURATEC MT 12
Turning and Milling Center MURATEC MT 12
Turning and Milling Center MURATEC MT 12 was manufactured by the machine manufacturer MURATEC. Machine MURATEC MT 12 was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2783 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 180 mm |
| Maximum turning diameter | 240 mm |
| Number of driven tools in the turret | 15 pcs |
| Number of tools in the magazine | 15 pcs |
| Length of the lathe | 2700 mm |
| Width of the lathe | 1850 mm |
| Height of the lathe | 1700 mm |
| Weight of the lathe | 5.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Muratec - Fanuc 18i-TA | |
| C-axis indexed | |
| Technical documentation | |













































