- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Turret Punch Presses
- ›
- Turret Punch Presses AMADA
- ›
- Turret Punch Presses AMADA VIPROS 358 KING II
Turret Punch Press AMADA VIPROS 358 KING II
Turret Punch Press AMADA VIPROS 358 KING II was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA VIPROS 358 KING II was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | United States |
| region | New York |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 29.9 t |
| Maximum thickness of the sheet metal | 3.4 mm |
| Maximum travel length X-axis | 1981.2 mm |
| Maximum travel length Y-axis | 1270 mm |
| Number of tools in the turret | 58 pcs |
| Machine weight | 14.7 t |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC 18 P | |
| CNC control | |













































