- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Vertical Turret Lathes
- ›
- Vertical Turret Lathes TOZ Hulin
- ›
- Vertical Turret Lathes TOZ Hulin SKJ 20A
Vertical Turret Lathe TOZ Hulin SKJ 20A
| Net price | 52326 USD |
| Local tax (VAT) | 0 % |
| Company name |
ERS MANAGEMENT LTD
Volodymyr Lyutko |
| Address | Office 11, 43 Bedford str. |
| City | London |
| Post code | WC2E9HA |
| Country | United Kingdom |
| Telephone | +44 2032870537 |
| Category | Lathes TOZ Hulin › |
| Manufacturer | TOZ Hulin › |
Vertical Turret Lathe TOZ Hulin SKJ 20A was manufactured by the machine manufacturer TOZ Hulin. Machine TOZ Hulin SKJ 20A was built in 1986 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Ukraine |
| Year of manufacture | 1986 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Diameter of the table | 2000 mm |
| Maximum turning diameter | 2400 mm |
| Maximum height of the workpiece | 1500 mm |
| Maximum table load | 15 t |
| Length of the lathe | 6280 mm |
| Width of the lathe | 6600 mm |
| Height of the lathe | 4800 mm |
| Weight of the lathe | 39 t |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Double column | |
| Vertical carriage with a turret | |
| Technical documentation | |









































